2018 Heartland Regional Junior Show

2018 Heartland Regional Junior Show
May 26, 2018
Council Bluffs, Iowa
Judge: Greg Harder
Entries: 67 head

Grand champion Limousin female: Riverstone Ever After ET, 1/10/2017, Purebred, sired by TMCK Durham Wheat 6030X, exhibited by Chase Ratliff, Westphalia, Kan.

Reserve champion Limousin female: RGMA Ebony 375E, 3/10/2017, 79% Limousin, sired by MAGS Aviator, exhibited by Mara Anderson, Garner, Iowa.

Grand champion bred & owned Limousin female: RGMA Ebony 375E, 3/10/2017, 79% Limousin, sired by MAGS Aviator, exhibited by Mara Andersonm Garner, Iowa.

Reserve champion bred & owned Limousin female: Flatland Eye Candy 726, 4/1/2017, 84% Limousin, sired by SL Buckmaster, exhbited by Carson Walrod, Moorland, Iowa.

Grand champion Lim-Flex female: MRRC Envy 770E, 2/28/2017, 50% Lim-Flex, sired by May-Way Cash 397, exhibited by Madison Ratliff, Westphalia, Kan.

Reserve champion Lim-Flex female: Cell Elle 7141E ET, 3/2/2017, 43% Lim-Flex, Silveiras Style 9303, exhibited by Alexa Montagne, Elk Point, S.D.

Grand champion bred & owned Lim-Flex female: MRRC Envy 770E, 2/28/2017, 50% Lim-Flex, sired by May-Way Cash 397, exhibited by Madison Ratliff, Westphalia, Kan.

Reserve champion bred & owned Lim-Flex female: CRJD Epiphany, 1/1/2017, 75% Lim-Flex, sired by MAGS Antelope, exhibited by Drake Wood, Lees Summit, Mo.

Grand champion Limousin bull: XKLX El Paso, 9/27/2017, 84% Limousin, sired by Cole Cadillac 05C, exhibited by Kole Lewis, Anderson, Mo.

Reserve champion Limousin bull: CIDR Prince Eric, 3/15/2017, Purebred, sired by FC Angels Answer, exhibitied by Courtney Dohrmann, Dodge City, Minn.

Grand champion bred & owned Lim-Flex bull: MRRC Legal 441E ET, 1/27/2017, 50% Lim-Flex, sired by Colburn Primo 5153, exhibited by Madison Ratliff, Westphalia, Kan.

Reserve champion bred & owned Lim-Flex bull: JLX Exceed, 11/4/2017, 68% Lim-Flex, sired by JLX Charisma, exhibited by Alexa Montagne, Elk Point, S.D.

Grand champion prospect steer: KWLF EL D.K., 5/2/2017, Purebred, sired by GV X-Man 414Z, exhibited by Kenneth Campbell, Tonganoxie, Kan.

Grand champion progress steer: ROMN Eli 422E, 4/13/2017, 50% Limousin, sired by ROMN Caged Animal 116C, exhibited by Erin Puck, Muscatine, Iowa.

Reserve champion progress steer: CTDR Timon, 1/2/2017, 50% Limousin, sired by CTDR Bojo, exhibited by Courtney Dohrmann, Dodge Center, Minn.

Grand champion Lim-Flex cow-calf: ATAK Delta Gamma ET, 3/5/2016, 50% Lim-Flex, sired by CLF Freedom Force 06Z, exhibited by Logan Bell, Walcott, Iowa.

Grand champion Limousin cow-calf: VL Deja Vu 610D, 1/16/2016, Purebred, sired by VL Apollo 324A, exhibited by Mason Shipman, Treynor, Iowa.

Reserve champion Limousin cow-calf: JDYE Charming, 5/1/2015, 79% Limousin, sired by MAGS Aviator, exhibited by Brooklyn Kline, Logan, Iowa.

Limousin Female Show Division Winners:

Division I champion: MS Emma, 12/20/2017, Purebred, sired by VL Dice, exhibited by Mason Shipman, Treynor, Iowa.

Division I reserve: BMFK Eternal Love, 12/23/2017, 81% Limousin, sired by SLVL Oly’s Tank, 6044F, exhibited by Brooke Falk, Harveyville, Kan.

Division II champion: Auto Pretty Sweet 295E ET, 10/05/2017, Purebred, sired by Riverstone Crown Royal, exhibited by Lucas Snyder, Fort Scott, Kan.

Division III champion: SEEE Excitement, 6/10/2017, 81% Limousin, sired by Seee About Time, exhibited by Kole Lewis, Anderson, Mo.

Division III reserve: Wulf’s Evanna 7460E, 5/8/2017, Purebred, sired by Wulf’s Yellowhammer Y359Y, exhibited by Emily R Puck, Muscatine, Iowa.

Division IV champion: RGMA Ebony 375E, 3/10/2017, 79% Limousin, sired by MAGS Aviator, exhibited by Mara Anderson, Garner, Iowa.

Division IV reserve: ROMN Easter Bunny 11E, 3/12/2017, Purebred, sired by LFLC Big Country 759B, exhibited by Brooklynn Ann Ludens, Hurley, S.D.

Division V champion: Riverstone Ever After ET, 1/10/2017, Purebred, sired by TMCK Durham Wheat 6030X, exhibited by Chase Ratliff, Westphalia, Kan.

Division V reserve: Flatland Eclipse 701, 2/12/2017, Purebred, sired by SL Buckmaster, exhibited by Katie Walrod, Moorland, Iowa.

Division VI champion: SEEE Darla, 12/25/2016, 81% Limousin, sired by MAGS Antelope, exhibited by Kole Lewis, Anderson, Mo.

Division VI reserve: Cell 6602D, 9/28/2016, Purebred, sired by AHCC Barn Burner B907, exhibited by Erin Puck, Muscatine, Iowa.

Lim-Flex Female Show Division Winners:

Division II champion: SEEE Eternity ET, 10/05/2017, 50% Lim-Flex, sired by Coleburn Primo 5153, Dalton Edwards, Higginsville, Mo.

Division II reserve: Cell Ella 7365E, 9/6/2017, 56% Lim-Flex, sired by CELL 5720C ET, exhibited by Mason Shipman, Treynor, Iowa.

Division III champion: EWLK WSCC Classy Lady 217E, 5/11/2017, 25% Lim-Flex, sired by TASF Believe 854B, exhibited by McKenna Richardson, Eureka, Kan.

Division III reserve: RGMA Ella 418E, 7/4/2017, 50% Lim-Flex, sired by RGMA Black Velvet 1953B, exhibited by Jaelyn Anderson, Garner, Iowa.

Division IV champion: Cell Elle 7141E ET, 3/2/2017, 43% Lim-Flex, sired by Silveiras Style 9303, exhibited by Alexa Montagne, Elk Point, S.D.

Division IV reserve: RMKR Ellie 715E, 3/1/2017, 71% Lim-Flex, sired by Alter Ego, exhibited by Kylie Anderson, Garner, Iowa.

Division V champion: MRRC Envy 770E, 2/28/2017, 50% Lim-Flex, sired by May-Way Cash 397, exhibited by Madison Ratliff, Westphalia, Kan.

Division V reserve: Cell 7215E ET, 1/22/2017, 62% Lim-Flex, sired by AHCC Cowboy Kind C595 ET, exhibited by Anna Radcliff, Davenport, Iowa.

Division VI champion: Auto Zadie 467D ET, 12/4/2016, 60% Lim-Flex, sired by AUTO Lucky Strike 118B, exhibited by McKenna Richardson, Eureka, Kan.

Division VI reserve: BFLK Dream Catcher 3D ET, 9/1/2016, 62% Lim-Flex, sired by MAGS Xyloid, exhibited by Brooke Falk, Harveybille, Kan.

Limousin Bred & Owned Bull Show Division Winners:

Division I champion: XKLX El Paso, 9/27/2017, 84% Limousin, sired by Cole Cadillac 05C, exhibited by Kole Lewis, Anderson, Mo.

Division II champion: CIDR Prince Eric, 3/15/2017, Purebred, sired by FC Angels Answer, exhibited by Courtney Dohrmann, Dodge City, Minn.

Showmanship:

Senior champion: Mara Anderson, Garner, Iowa

Senior reserve: Amber Johnson, Garner, Iowa

Intermediate champion: Kylie Anderson, Garner, Iowa

Intermediate reserve: Leslie Bell, Walcott, Iowa

Junior champion: Dawson Book, Eldridge, Iowa

Junior reserve: Kole Lewis, Anderson, Mo.

Novice champion: Kinsley Altena, George, Iowa

Novice reserve: Maria Long, Afton, Iowa

This entry was posted in Show Results. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*